Jdi na obsah Jdi na menu
 


... o informačních technologiích

3. 3. 2008
 

Teď doufám, že se na mě okamžitě nesesypou skuteční odborníci na informatiku – pod pojem „informační technologie“ jsem zde zahrnula internet a telefon. Pokud jsem z hlediska názvosloví spáchala nějaký zločin, omlouvám se, pokuste se to přežít.
Přesněji řečeno mi jde o rychlý písemný styk prostřednictvím internetových stránek, e-mailu, sms… možná, že někoho napadne ještě něco jiného.

Kamarádka provozuje internetový povídkový archiv. V rámci práce se zveřejňovanými povídkami občas dělá betu. O to byla nedávno požádána a protože šlo o počin u dotyčného autora ojedinělý, měla z toho obrovskou radost. Odložila všechno, co svému partnerovi před pár dny slíbila, pustila se do toho, vyhledávala přesné informace. Odvedla práci, o kterou byla požádána, a výsledkem – kromě velmi naštvaného partnera a spousty času, kterou nad tím strávila zdánlivě zcela bezúčelně – byl velmi naštvaný mail od původce díla. Ne jediný, vysvětlili si následně ještě hodně jiných věcí, které se povídky přímo netýkaly a ze kterých měla několikadenní depresi.
Po pár dnech autor vychladl, povídku přepracoval a odeslal. Že by „konec dobrý“?

Máme k dispozici možnost rychlého spojení. Internet, e-mail, sms, icq, telefon, skype… Většinou máme tyto moderní vymoženosti doma. Máme možnost rychle vyjadřovat své názory a rychle je šířit.

Mělo nám to být ku prospěchu, ale není snad na světě vynález, který by se nedal zneužít, že? A tak měníme své internetové stránky podle momentální nálady, čímž můžeme bezděčně šokovat i urážet celé skupiny lidí, vydáváme na nich pod vlivem špatné nálady prohlášení, kterými děsíme ty, kteří nás mají rádi, píšeme do komentářů neuvěřitelné hrubosti, opomíjíme lidi, kteří čekají na naši sms či e-mail několik dnů jako na boží smilování, pouštíme si na špacír své dotčené ego, které dosud jen příjemně šimrali pod krčkem…

Proč? Protože můžeme. Máme přece k dispozici rychlou technologii.

Z pozice nebeského tělesa, nejjasnější hvězdy zimní oblohy, dokud ještě svítím (v březnu téměř do půlnoci) vám říkám: lidi, štvete mě! 
Není vás moc, ale ti, o kterých teď mluvím, stojí za to. Jistěže nemusíte předvídat a vědět, co svými slovy způsobíte. Ale mohli byste, než něco napíšete, alespoň trochu myslet? Když už váš projev neprojde jedním uchem dovnitř a druhým ven, ale zůstane někde, kdekoliv, zapsaný a někomu, komukoliv, na očích, mohli byste nejdřív vychladnout a pak teprve psát?
Udělejte, prosím, lidstvu tuhle nepatrnou službu.

Podotýkám, že sama nemám doma vyspělejší technologii, než je telefon s e-mailovým klientem a pěkně drahým internetovým prohlížečem, tudíž jsem si tento článek mohla velice dobře promyslet, než jsem ho vypustila na světlo Boží a čtenářům napospas. Stojím si za každým zde napsaným slovem.

A napsala a publikovala jsem ho, protože můžu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

...

(Lilithka, 16. 3. 2008 20:22)

No nepoznala jsem se v tom dokonale, ale něco docela sedí :D. Snad se konečně dostanu k mailu (mám totiž za ten týden strašně moc nevyřízených věcí a nestíhám.)

A můžu Ti

(Psí Hvězda, 6. 3. 2008 10:17)

dát vědět i v případě, že to hlavně proti Tobě namířeno není:)?
Impulsem k tomu, abych vás všechny spláchla z jedné vody načisto, nebylo Tvé jednání, ale počin někoho jiného. Dotyčný byl o článku informován. Pokud se v tom pozná ještě někdo další, asi má proč.
Jsou věci, které se hromadí dlouho a pak už nejde mlčet, ať se to týká mě nebo někoho jiného.
Ta "druhá strana" jsem taky já? Nemysli si, jsem schopná pochopit, proč někdo - třeba i Ty - jedná, jak jedná, což neznamená, že s tím musím souhlasit.
Myslím, že zbytek probereme mailem :).

...

(Lilithka, 4. 3. 2008 15:27)

Ano, chápu tě. Každé slovo, které píšeš, protože se mě dost týká. Většinou nevychladnu, jednám impulzivně a stejně tak píšu. Máš pravdu, dělám to, protože můžu. A navíc sobecky toužím po tom podělit se o svoje trápení. Jsem si toho vědomá a doufám, že "druhá strana" (skoro všichni okolo mě o tomhle nešvaru ví a naprosto cizímu bych si psát nedovolila) mi narovinu napíše, že jsem to přehnala.

Prostě... doufám, že to není mířené hlavně proti mně a jestli ano, dej mi vedět, ju ;).